Spelschema 2022-23

TOTTENHAM HOTSPUR SÄSONG 2022-23
Klockslag i svensk lokal tid [CET]. 16:00 om inget annat anges. 

——————————————————

Senaste tillkomna/ändrade matcherna i fet stil
Notera att alla speldagar kan komma att ändras! Håll dig uppdaterad via
https://www.tottenhamhotspur.com/fixtures/men/

 

Juli 2022

Ons 13 Juli Team K-League 13:00 / Seoul, Coupang Play Series VIAPLAY 
Lör 16 Juli Sevilla FC 13:00 / Suwon World Cup Stadium VIAPLAY
Lö 23 Juli Glasgow Rangers B 16:00 / Ibrox SPURSPLAY ENDAST, vad vi vet. 
Lö 30 Juli Roma 20:15 / Sammy Ofer Stadium VIAPLAY

Augusti 2022 

Lör 6 Aug Southampton H 4-1
Sön 14 Aug Chelsea B 17:30
Lör 20 Aug Wolves H 13:30
Sön 28 Aug Nottingham Forest B 17:30
Wed 31 Aug West Ham B 20:45

September 2022 

Lör 3 Sep Fulham H 
Tis 6 / Ons 7 Sep Champions League MD 1
Lör 10 Sep Manchester City B 18:30
Tis 13 / Ons 14 Sep Champions League MD 2
Lör 17 Sep Leicester H 18:30
Lör 24 Sep Landskamp

Oktober 2022

Lör 1 Okt Arsenal B
Tis 4 / Ons 5 Okt Champions League MD 3
Lör 8 Okt Brighton & Hove Albion B
Tis 11 / Ons 12 Okt Champions League MD 4
Lör 15 Okt Everton H 
Ons 19 Okt Manchester United B 
Lör 22 Okt Newcastle H 
Tis 25 / Ons 26 Okt Champions League MD 5
Lör 29 Okt Bournemouth B 

November 2022

Lör 5 Nov Liverpool H 
Ons 9 Nov Ligacup omgång 3
Lör 12 Nov Leeds H
Lör 19 Nov FIFA World Cup 2022
Lör 26 Nov FIFA World Cup 2022

December 2022

Ons 21 Dec Ligacup omgång 4
Lör 26 Dec Brentford B 
Lör 31 Dec Aston Villa H 

Januari 2023

Sön 2 Jan Crystal Palace B 
Lör 7 Jan FA-cup omgång 3
Ons 11 Jan Ligacup omgång 5
Lör 14 Jan Arsenal H 
Lör 21 Jan Fulham B
Ons 25 Jan Ligacup semifinal del 1
Lör 28 Jan FA-cup omgång 4

Februari 2023

Ons 1 Feb Ligacup semifinal del 2
Lör 4 Feb Manchester City H 
Lör 11 Feb Leicester B 
Lör 18 Feb West Ham H 
Lör 25 Feb Chelsea H 
Sön 26 Feb Ligacup final 

Mars 2023

Lör 4 Mars Wolves B
Lör 11 Mars Nottingham Forest H 
Lör 18 Mars Southampton B 
Lör 18 Mars FA-cup kvartsfinal 
Lör 25 Mars Landskamp

April 2023

Lör 1 April Everton B
Lör 8 April Brighton & Hove Albion H 
Lör 15 April Bournemouth H 
Lör 22 April Newcastle B 
Lör 22 Apr FA-cup semifinal 
Tis 25 April Manchester United H 
Lör 29 April Liverpool B 

Maj 2023

Lör 6 Maj Crystal Palace H 
Lör 13 Maj Aston Villa B 
Lör 20 Maj Brentford H 
Sön 28 Maj Leeds B
Lör 3 Jun FA-cup final

 

One comment

  1. Sun Aug 15 – Manchester City H 1-0
    Thu Aug 19 – Paços de Ferreira* A UEFA ECL play-off 0-1
    Sun Aug 22 – Wolverhampton Wanderers A 1-0
    Thu Aug 26 – Paços de Ferreira* H UEFA ECL play-off 3-0
    Sun Aug 29 – Watford H 1-0 

    Sat Sep 11 – Crystal Palace A 0-3
    Thu Sep 16 – Stade Rennais A UEFA ECL 2-2
    Sun Sep 19 – Chelsea H 0-3
    Wed Sep 22 – Wolverhampton A Ligacupen 3-2 
    Sun Sep 26 – Arsenal A 1-3
    Thu Sep 30 – Mura H UEFA ECL 5-1

    Sun Oct 3 – Aston Villa H 2-1
    Sun Oct 17 – Newcastle United A 3-2
    Thu Oct 21 – Vitesse A 18:45 ECL 0-1
    Sun Oct 24 – West Ham United A 0-3
    Wed Oct 27 – Burnley A 20:45 Ligacupen 1-0
    Sat Oct 30 – Manchester United H 0-3

    Thu Nov 4 – Vitesse H ECL 3-2
    Sun Nov 7 – Everton A 0-0
    Sun Nov 21 – Leeds United H 2-1
    Thu Nov 25 – Mura A ECL 1-2

    Thu Dec 2 – Brentford H 2-0
    Sun Dec 5 – Norwich City H 3-0
    Sun Dec 19 – Liverpool H 2-2
    Wed Dec 22 – West Ham H Ligacupen 2-1
    Sun Dec 26 – Crystal Palace H 3-0
    Tue Dec 28 – Southampton A 1-1

    Sat Jan 1 – Watford A 1-0
    Wed Jan 5 – Chelsea A Ligacupen semi-final ( # 1/2) 0-2
    Sun Jan 9 – Morecambe H FA-cupen 3-1
    Wed Jan 12 – Chelsea H Ligacupen semi-final (# 2/2) 0-1
    Wed Jan 19 – Leicester City A 3-2
    Sun Jan 23 – Chelsea A 0-2

    Sat Feb 5 – Brighton & Hove Albion H FA-cupen 3-1
    Wed Feb 9 – Southampton H 2-3 
    Sun Feb 13 – Wolverhampton Wanderers H 0-2
    Sat Feb 19 – Manchester City A 3-2
    Wed Feb 23 – Burnley A 0-1
    Sat Feb 26 – Leeds United A 4-0

    Tue Mar 1 – Middlesbrough A FA-cup 0-1
    Mon Mar 7 – Everton H 5-0
    Sat Mar 12 – Manchester United A 2-3 
    Wed Mar 16 – Brighton & Hove Albion A 2-0
    Sun Mar 20 – West Ham United H 3-1

    Sun Apr 3 – Newcastle United H 5-1
    Sat Apr 9 – Aston Villa A 4-0
    Sat Apr 16 – Brighton & Hove Albion H 0-1
    Sat Apr 23 – Brentford A 0-0

    Sun Maj 1 – Leicester City H 3-1
    Sat May 7 – Liverpool A 1-1
    Thu May 12 – Arsenal H 3-0
    Sun May 15 – Burnley H 1-0
    Sun May 22 – Norwich City A 5-0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*