Spelschema 2021-22

Visa sida

TOTTENHAM HOTSPUR SÄSONG 2021-22
Klockslag i svensk lokal tid [CET]. 16:00 om inget annat anges. 

——————————————————

Senaste tillkomna/ändrade matcherna i fet stil
Notera att alla speldagar kan komma att ändras! Håll dig uppdaterad via
https://www.tottenhamhotspur.com/fixtures/men/

 

July 2021

Sat July 17 – Leyton Orient A pre-season friendly 1-1
Wed July 21 – Colchester United A 20:45 pre-season friendly 3-0
Wed July 28 – MK Dons A 20:45 pre-season friendly 

August 2021

Wed Aug 4 – Chelsea A pre-season tournament 2-2
Sun Aug 8 – Arsenal H pre-season tournament 1-0
Sun Aug 15 – Manchester City H 1-0
Thu Aug 19 – Paços de Ferreira* A UEFA ECL play-off 0-1
Sun Aug 22 – Wolverhampton Wanderers A 1-0
Thu Aug 26 – Paços de Ferreira* H UEFA ECL play-off 3-0
Sun Aug 29 – Watford H 1-0 

September 2021

Sat Sep 11 – Crystal Palace A 0-3
Thu Sep 16 – Stade Rennais A UEFA ECL 2-2
Sun Sep 19 – Chelsea H 0-3
Wed Sep 22 – Wolverhampton A Ligacupen 3-2 
Sun Sep 26 – Arsenal A 1-3
Thu Sep 30 – Mura H UEFA ECL 5-1

October 2021

Sun Oct 3 – Aston Villa H 2-1
Sun Oct 17 – Newcastle United A 3-2
Thu Oct 21 – Vitesse A 18:45 ECL 0-1
Sun Oct 24 – West Ham United A 0-3
Wed Oct 27 – Burnley A 20:45 Ligacupen 1-0
Sat Oct 30 – Manchester United H 0-3

November 2021

Thu Nov 4 – Vitesse H ECL 3-2
Sun Nov 7 – Everton A 0-0
Sun Nov 21 – Leeds United H 2-1
Thu Nov 25 – Mura A ECL 1-2

December 2021

Thu Dec 2 – Brentford H 2-0
Sun Dec 5 – Norwich City H 3-0
Sun Dec 19 – Liverpool H 2-2
Wed Dec 22 – West Ham H Ligacupen 2-1
Sun Dec 26 – Crystal Palace H 3-0
Tue Dec 28 – Southampton A 1-1

January 2022

Sat Jan 1 – Watford A 1-0
Wed Jan 5 – Chelsea A Ligacupen semi-final ( # 1/2) 0-2
Sun Jan 9 – Morecambe H FA-cupen 3-1
Wed Jan 12 – Chelsea H Ligacupen semi-final (# 2/2) 0-1
Wed Jan 19 – Leicester City A 3-2

Sun Jan 23 – Chelsea A 17:30

February 2022

Sat Feb 5 – Brighton & Hove Albion H 21:00 FA-cupen 
Wed Feb 9 – Southampton H 20:45
Sun Feb 13 – Wolverhampton Wanderers H 15:00
Wed Feb 16 – Burnley A  (framflyttad match, datum ej satt) 
Sat Feb 19 – Manchester City A 18:30
Wed Feb 22 – Brighton & Hove Albion A (framflyttad match, datum ej satt) 
Sat Feb 26 – Leeds United A 13:30

March 2022

(Wed Mar 2 – FA-cupen round 5, om Spurs avancerar dit)
Sat Mar 5 – Everton H
Wed Mar 9 – Arsenal H (framflyttad match, datum ej satt) 
Sat Mar 12 – Manchester United A
Sat Mar 19 – West Ham United H 

April 2022

Sat Apr 2 – Newcastle United H
Sat Apr 9 – Aston Villa A
Sat Apr 16 – Brighton & Hove Albion H
Sat Apr 23 – Brentford A
Sat Apr 30 – Leicester City H

May 2022

Sat May 7 – Liverpool A
(Sat May 14 – FA-cupen Final, om Spurs avancerar dit)
Sun May 15 – Burnley H
Sun May 22 – Norwich City A

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*