Årsmöte med Erik Edman i Jönköping

(Ordförande Johan Sjöström, till höger i bild, avtackas efter åtta år i styrelsen)

Spurs f.d. vänsterback Erik Edman på supporterklubbens årsmöte i Jönköping då bl a ordförande Johan Sjöström avtackades efter åtta år i styrelsen och Urban Blom valdes in. Ett femtiotal tillresta medlemmar närvarade på Shooters Sportbar. Kul att ni kom!

Supporterklubbens ordförande Johan Sjöström, Stockholm avtackades efter åtta år i styrelsen varav sex år som ordförande. Johan valde att kliva av i ett läge då supporterklubben mår bra, är stabil och är rekordmånga (ca 1700 st just nu, några månader in i medlemssäsongen). Han avtackades med applåder, diplom, Tipsextra-boken* samt en flaska Pol Roger Blanc de Blanc från årgång 2009 – året då han valdes in i styrelsen. Passande tyckte vi symboliskt efter alla dessa år av enormt många ideella arbetstimmar som lagts för supporterklubben och dess medlemmar. TACK för allt Johan!(F.d. Spurs-försvararen och Hedersmedlem Erik Edman talade om sin tid i Spurs)

Även styrelsens Robin J Dronsfield, Karlstad, avgick efter några år i styrelsen där han bland annat initierade tottenhamsweden’s facebook-chattforum där 2000 spursfans pratar högt och lågt om tottenham regelbundet. Tack Robin!

Styrelseveteranen Peter J Borg, Enköping/Torrevieja avgick även efter ett bonusår i styrelsen. Peter var ekonomichef under klubbens första 7-8 år och har THSS Golfturneringen som sitt hjärtebarn numer. Tack Peter!

Då styrelsen minskas i antal från totalt 9 personer till 7, så valdes endast en ny styrelsemedlem in som ersättare – vi välkomnar Urban Blom, Uddevalla och ser fram emot ett bra samarbete – för klubbens 1700 medlemmar! Urban reser på många Spurs-matcher och presenteras närmare här på sajten inom kort. 

I valberedningen valde Johan Öberg, Luleå/Stockholm att kliva av efter valberedningsarbete i sex år. Flera fina styrelsevärvningar har gjorts. Tack Öberg! Ersätter gör Per Ekman Östersund/Stockolm – den hårt mediabevakade elgitarrvirtuosen med hipsterskägget som reser på många Spurs-matcher! Välkommen in i gänget, Per! 


(Den nya valberedningens Per Ekman, mitten, och Lars Hansson, höger).

Den nya uppdaterade styrelsen och valberedningens sammansättning ser då ut så här: 

LEDAMÖTER
Sverker Otterström, Stockholm, Ordförande
Gunnar Peterson, Ljungskile, Vice Ordförande
Thomas Erlandsson, Varberg, Ekonomichef
Mathias Bridfelt, Stockholm, PR- & Marknad
Stig Henriksson, Malmö, IT- och merchandisekoncept

SUPPLEANTER
Peter Ström, Örebro, IT
Urban Blom, Uddevalla

VALBEREDNING:
Lars Hansson, Borås
Daniel Strand, Falun
Per Ekman, Östersund/Stockholm 

Klicka vidare här till Styrelsen-sidan för mer info 

(Avgående valberedningens Johan Öberg till vänster, bredvid styrelsens Peter Ström. Högra bilden: Stig Henriksson)

Och till sist…
Videofilm på alla närvarande Spurs-fans vid årsmötet ser du här: Facebook-videolänk från årsmötet 
Jönköpingsnytt kom och gjorde en artikel av årsmötet: Länk till Jönköpingsnytt

Lämna en kommentar

Din e-postadress kommer inte att publiceras.Markerade fält måste fyllas i *

*