I backspegeln…

Vi letar i Tottenhams 122-åriga historia – vad har hänt just i september månad genom åren?

1 september 1908: Tottenham Hotspur gör debut i den s.k. Football League i och med en hemmamatch i Division 2 mot Wolverhampton Wanderers. Wolves var regerande FA-cupmästare, men Spurs går segrande ur denna fajt, som slutar 3-0 till de liljevita. 20 000 åskådare var på plats och fick se Vivian Woodward göra första målet redan efter sex minuter. Woodward gjorde ytterligare ett mål efter paus, och Tom Morris säkrade därefter segern med ett distansskott från 30 yards.

5 september 1882: Detta är allmänt erkänt som födelsedatumet för Tottenham Hotspur Football Club. Klubben grundades av ett gäng skolpojkar från Hotspur Cricket Club som ville organisera sitt fotbollsspelande under vinterhalvåret. Två år senare ändrades namnet på klubben, för att undvika sammanblandning med redan existerande London Hotspur. Just ’Hotspur’ togs – vilket de flesta nu torde känna till – från den av William Shakespeare påhittade karaktären Harry Hotspur. Klubbens första matcher spelades under ytterst blygsamma förhållanden vid Tottenham Marshes.

6 september 1998: Klubbens dåvarande ordförande Alan Sugar ser till att schweizaren Christian Gross’ managerkarriär i Spurs inte sträcker sig längre än ungefär nio månader genom att helt enkelt ge honom sparken. Därmed avslutas en period i klubbens historia som kom att kännetecknas av bristfällig kommunikation med spelarna, minst sagt tveksamma affärer på transfermarknaden, och dåliga matchresultat. Säsongen 1997-98 hade laget avslutat i bottenstriden, och början av den påföljande hade bland annat bjudit på en 1-3-förlust borta mot Wimbledon (där Gross tyckte gräset på planen var ’för långt’) och stryk hemma mot Sheffield Wednesday med 0-3. Sökandet efter en ny manager inleddes (man slutade leta när man fann George ’Arsenal’ Graham), och under tiden som detta tilldrog sig så sattes David Pleat att leda laget som ställföreträdande manager.

Henrik Thunberg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*